Drone Rehberi

Drone Nerelerde Uçurulabilir?

 

Öncelikle 500gr üstündeki bir İHA’nın kinetik enerjisinin bir insana çarpma anında öldürücü derecede etkili olabileceği bilinmelidir. Bu nedenle özellikle stadyum, konser alanı, pazar yeri gibi alanlarda kesinlikle uçurulmamalıdır. Ayrıca emniyete ve askeriyeye ait alanlar, kamu kurumları ve benzeri güvenlik açısından uçuşa yasaklı alanlarda kesinlikle uçurulmamalıdır. Ayrıca havaalanlarına 9 km yakınlıktaki yaklaşma sahalarında uçmak uçaklar için tehlike yaratacağından bu alanlarda uçurulması yasaktır.

Peki ben nerede uçuracağım?

Kalabalığın az olduğu alanlar, mesire yerleri gibi alanlar uçuş için tercih edilebilir. Ayrıca drone ile fotoğraf çekmek veya harita ölçümleri almak gibi konularda ticari faaliyet yapan kişiler bazı durumlarda kalabalık alanlarda da çekim yapmak zorunda kalabilmektedir.

Her ne amaçla olursa olsun uçuş yapmadan önce kayıt sistemine girip uçuş izni alınmadan İHA uçurulmamalıdır. Bilmediğiniz bir sebepten uçmak istediğiniz bölgede yasaklı bir alan veya farklı bir uçuş faaliyeti yürütülüyor olabilir. İzinsiz uçmanın ceza ile sonuçlanabileceği unutulmamalıdır.

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız