Drone Rehberi

Nasıl İHA Pilotu Olurum?

 

İHA pilotluğu, uçuracağınız İHA’nın ağırlığı ve uçurma amacınıza göre farklılık göstermektedir.

500 gr ile 4 kg aralığında bir İHA uçuracaksanız İHA-0,

4 kg-25 kg aralığında bir İHA uçuracaksanız İHA-1,

25 kg üstü İHA uçuracaksanız İHA-2 veya İHA-3 pilotu olarak sistemde kaydınızın bulunması gerekmektedir.

Amatör/Sportif amaçlı yapılacak uçuşlarda yetkili bir eğitim kuruluşundan sertifika aranmamaktadır. İHA kayıt sisteminde İHA pilot kaydı oluştur linkine girerek, İHA sınıfı ve Amatör/Sportif seçeneğini seçtiğinizde sistem size online bir sınav uygulayacaktır. Sınavda başarılı olmanız durumunda vesikalık fotoğrafınızı yükleyerek pilotluk başvurunuzu SHGM onayına gönderebilirsiniz.

Ticari amaçlı uçuşlarda Kapadokya Üniversitesi gibi yetkili bir eğitim kuruluşundan eğitim almalı ve bunun sonucunda alacağınız sertifikayı sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Ayrıca sistem sizden vesikalık fotoğrafınızı ve B sınıfı sürücü ehliyeti sağlık raporu isteyecektir.

Bu işlemlerin sonucunda SHGM tarafından onaylandığı takdirde pilot kaydınız sistem üzerinde oluşturulacaktır. Pilotluk kaydınızı e-devlet portalı üzerinden de kontrol edebilirsiniz.

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız